Výživový poradce

  • Jmenuji se Lenka Jašková. Jsem výživová poradkyně a zdravotní sestra. Zdravou stravou a zdravým životním stylem se zabývám celý život, aktivně sportuji, a tak zdravý životní styl vyplývá nejen z mojí profese, ale je i mým koníčkem.
  • Vystudovala jsem bakalářský obor ošetřovatelství se zaměřením na výživu na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a výživové poradenství.
  • Pracovala jsem na oddělení bariatrické chirurgie (oddělení, kde se operativně léčí morbidní obezita (chirurgické bandáže žaludku, resekce a plikace žaludku).
  • Kromě výživového poradenství vedu kurzy zdravé výživy a pohybových aktivit, spolupracuji s fitness centry, přednáším na zdravotnické škole a pracuji jako staniční sestra.

A jak jsem hubla já? Nadváhou jsem začala trpět, když jsem pracovala jako sestra na ARU. Stresy byly na denním programu. Na jídlo kolikrát nebyl čas, a tak jsem během služby rychle zhltla pár soust a pořádně jsem se najedla až po službě, tedy večer anebo ráno po noční. A začala jsem přibírat na váze. Od dvaceti let se mně několikrát podařilo zhubnout kolem 10 kg. Vždycky tak, že jsem nejedla a denní příjem kilojoulů jsem držela kolem 2500. Byla jsem unavená, vypadala jsem jak reklama na hlad. Jakmile jsem opět začala více jíst, začala růst i moje hmotnost. Výkyvy 10 i více kg v hmotnosti nebyly žádnou výjimkou. Jenže po třicítce najednou hubnutí takovouto metodou bylo čím dál složitější. A nakonec se mně už zhubnout nedařilo vůbec. A tak ve svých 33 letech jsem při výšce 160 cm vážila 68 kg. Vždycky jsem docela dost sportovala. Někdy jsem bývala i na pohybu závislá. Moje váha mně hodně vadila při sportu i v běžném životě. Jenže čím víc jsem se hýbala a méně jedla, tím víc jsem přibírala. Zázračným přípravkům na hubnutí jsem nikdy nevěřila. Až moje studium na vysoké škole mě přivedlo na myšlenku vystudovat výživové poradenství. V té době u nás výživové poradenství teprve začínalo, v televizi běžela první řada pořadu Jste to, co jíte. Zakoupila jsem si metabolickou váhu a vlezla na ni. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že jsem podvyživená. A tak jsem si spočítala svůj první jídelníček a sama sobě jsem byla klientem. Od té doby v podstatě nevím, co je hlad. Zmizela únava, pravidelné migrény a bolesti žlučníku. A hlavně jsem začala hubnout rychlostí asi 0,5 kg týdně. Postupně jsem si zvyšovala energetický příjem, sportovala jsem jako dříve a zařadila jsme i některé nové aktivity jako nordic walking. Po 6 měsících zdravého životního stylu jsem zhubla 13 kg (většinu z tukové tkáně), takže vážím 55 kg. Nikdy mně nepřišlo, že držím nějakou dietu. Je to zdravý životní styl, který budu dodržovat i nadále a doufám, že moje hmotnost už bude stabilní.

 

Kontakt

Bc. Lenka Jašková
602 813 122
Hřbitovní 4
Ivančice
zdravijas@seznam.cz

 
 

Spřátelený web

www.masazeulady.cz